Gazeta Podatkowa nr 100 (1557) z dnia 13.12.2018
Zasiłek macierzyński także po ustaniu zatrudnienia
Pracowałam na umowę o pracę na czas określony, którą przedłużono mi wyłącznie do dnia porodu. Niedługo urodzę córkę, a pracodawca poinformował mnie, że wypłaci mi zasiłek macierzyński tylko za jeden dzień. Czy to oznacza, że otrzymam zasiłek macierzyński tylko za jeden dzień zamiast za 364 dni?
NIE. Przy czym rację ma pracodawca Czytelniczki, że zasiłek macierzyński, który on jako płatnik zasiłku może jej wypłacić, stanowił będzie świadczenie tylko za jeden dzień.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Zasiłek taki należny jest przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje urlop:
- macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz
- rodzicielski w wymiarze do 32 tygodni.
Łącznie pracownica, która urodzi jedno dziecko przy jednym porodzie, może pobierać zasiłek macierzyński przez 52 tygodnie, a więc jak słusznie podaje Czytelniczka przez 364 dni (52 × 7 dni). Płatnikiem tego świadczenia może być pracodawca albo ZUS.
Sytuacja, w której znalazła się Czytelniczka, jest jednak nieco odmienna. Z treści pytania wynika, że pracodawca Czytelniczki jest płatnikiem zasiłków, będzie więc on zobowiązany do wypłaty zasiłku tylko za jeden dzień, czyli do czasu ustania zatrudnienia. Zasiłek za pozostały okres wypłaci Czytelniczce ZUS, który jest płatnikiem świadczeń chorobowych należnych za okres przypadający po ustaniu ubezpieczenia.
Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.) została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej).
W sytuacji opisanej przez Czytelniczkę istnieje możliwość wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały należny okres przez organ rentowy, co ZUS sygnalizuje w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl (patrz ramka).
Kto może być płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, której umowę o pracę przedłużono do dnia porodu? W przypadku gdy umowa o pracę pracownicy została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać ZUS. |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|