Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (476) z dnia 10.01.2019
Zasiłek macierzyński dla pracownicy w kolejnej ciąży korzystającej z urlopu rodzicielskiego
Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego, udzielonego jej w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie zawierające kod literowy "B" (ciąża). Czy nadal powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru, czy też podjąć jego wypłatę w wysokości 100% tej podstawy?
Pracownicy z pytania nadal należy wypłacać zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru.
Zgodnie z art. 1791 K.p., pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tyg. w razie urodzenia jednego dziecka), czyli w tzw. trybie "z góry". Urlopem tym (albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający jego okresowi) może dzielić się z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko (albo ubezpieczonym-ojcem dziecka), zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 1821c § 2 i 4 K.p., określającymi liczbę części urlopu oraz ich długość. Może też zrezygnować z tego urlopu, nie przekazując żadnej jego części ojcu dziecka. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy w sprawie rezygnacji z urlopu, jeśli zostanie on złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.
W okresie urlopu rodzicielskiego udzielonego "z góry" pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.
W razie ewentualnej choroby powstałej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, pracownica nie nabywa prawa do zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy (także wynagrodzenie za czas choroby, o którym mowa w art. 92 K.p.) przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a tym samym nie ma prawa do świadczeń za czas choroby trwającej w tym okresie (nawet jeśli niezdolność do pracy przypada na okres kolejnej ciąży).
W rozpatrywanym przypadku, aby pracownica mogła otrzymywać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek za czas choroby przypadającej w trakcie kolejnej ciąży, musiałaby zrezygnować z urlopu rodzicielskiego. Wówczas od następnego dnia po rezygnacji nabyłaby prawo do świadczeń chorobowych, o których mowa, w wysokości 100% podstawy wymiaru.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|