Gazeta Podatkowa nr 39 (1705) z dnia 14.05.2020
Macierzyński a hospitalizacja matki dziecka
Moja żona pod koniec lutego br. urodziła syna i z tego tytułu przebywa na urlopie macierzyńskim. Kilka dni temu trafiła jednak do szpitala. Teraz ja zajmuję się synem. Czy w tej sytuacji to ja, jako zleceniobiorca podlegający m.in. ubezpieczeniu chorobowemu, mógłbym skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, ale nie w ramach tych 14 dni, które wykorzystałem tuż po przyjściu dziecka na świat?
TAK. Czytelnik mógłby skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, przypadający na pobyt żony - matki dziecka w szpitalu, o ile ona sama przerwie korzystanie z zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
Z treści pytania wynika, że Czytelnik wykorzystał już należny mu zasiłek macierzyński za okres ustalony w Kodeksie pracy, jako (przewidziany wyłącznie dla ojców) okres urlopu ojcowskiego. Urlopem rodzicielskim (zasiłkiem za okres tego urlopu) rodzice mogą się dzielić, jednak urlop macierzyński (zasiłek za okres tego urlopu) z założenia przewidziany jest dla matki dziecka, a ojciec może z niego skorzystać wyłącznie w określonych przez ustawodawcę przypadkach. Jednym z nich jest właśnie sytuacja, w której są Czytelnik i jego żona.
Otóż za sprawą art. 29 ust. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), po wykorzystaniu przez ubezpieczoną - matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, m.in. ubezpieczonemu - ojcu dziecka, który przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym ubezpieczona - matka dziecka przebywa np. w szpitalu, ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek macierzyński ubezpieczonej - matki dziecka przerywa się wówczas na okres, w którym z zasiłku tego korzysta ubezpieczony - ojciec dziecka. Przy czym łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.
Ponieważ od dnia porodu upłynęło już ponad 8 tygodni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Czytelnik, jako ubezpieczony, który przerwał działalność zarobkową w celu opieki nad dzieckiem, skorzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego zamiast swojej hospitalizowanej żony.
Co istotne, żona Czytelnika, po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu będzie miała prawo odpowiednio do wynagrodzenia chorobowego lub/oraz do zasiłku chorobowego.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|