zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 86 (1752) z dnia 26.10.2020

Wysokość zasiłku macierzyńskiego po przerwie w jego pobieraniu

Pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz za okres urlopu rodzicielskiego również w wymiarze 20 tygodni, po czym wróciła do pracy. Zasiłek macierzyński wypłacałam jej w wysokości najpierw 100%, a następnie 60% ustalonej podstawy zasiłku. Po 2-letniej przerwie pracownica chce ponownie skorzystać z przysługującej jej pozostałej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 12 tygodni. Czy z uwagi na przerwę w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego świadczenie to przysługuje jej w wysokości 100% tej samej co wcześniej podstawy zasiłku?

Zasiłek macierzyński przysługujący pracownicy, po 2-letniej przerwie pobierania tego świadczenia, za pozostały do wykorzystania 12-tygodniowy okres urlopu rodzicielskiego należny jest w wysokości 60% ustalonej, najprawdopodobniej na nowo, podstawy wymiaru zasiłku.

W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu:

  • macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku,
     
  • rodzicielskiego wynosi:
     
    • 100% podstawy wymiaru zasiłku - za okres do 6 tygodni tego urlopu,
       
    • 60% podstawy wymiaru zasiłku - za okres 26 tygodni tego urlopu, a więc za pozostały okres tego urlopu,

albo

  • macierzyńskiego oraz rodzicielskiego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający tym urlopom.

Szczegółowo kwestie te reguluje art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.

Skoro pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego najpierw w wysokości 100%, a następnie 60% ustalonej podstawy jego wymiaru za odpowiednie okresy należnego jej urlopu związanego z rodzicielstwem, to obecnie nie ma podstaw prawnych, aby za dalszą część zasiłku macierzyńskiego należnego jej za niewykorzystaną do tej pory część urlopu rodzicielskiego wypłacać jej zasiłek w wysokości 100% jego podstawy. Jest on jej należny w wysokości 60% najprawdopodobniej ustalonej na nowo podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli bowiem chodzi o podstawę świadczeń chorobowych, w tym zasiłku macierzyńskiego, to nie ustala się jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Stanowi o tym art. 43 ustawy zasiłkowej.

Pracownica Czytelniczki chce skorzystać z dalszej przysługującej jej części zasiłku macierzyńskiego po 2-letniej przerwie. Z pytania nie wynika, aby w tej przerwie, świadcząc pracę, pobierała inne świadczenia chorobowe. Jeśli rzeczywiście nie pobierała takich świadczeń albo pobierała takie należności, ale przerwa między ostatnim świadczeniem a zasiłkiem macierzyńskim, o który ubiega się pracownica, wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe, to podstawę zasiłku należy ustalić na nowo (przykład).

Przykład

Pani Zuzanna 25 stycznia 2018 r. urodziła córkę. Od dnia porodu do 31 października 2018 r. korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (20 tygodni). Od dnia 1 listopada 2018 r. pani Zuzanna wróciła do pracy. W okresie od 9 listopada 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. będzie korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres dalszej przysługującej jej części urlopu rodzicielskiego (12 tygodni).

Wariant I - Od listopada 2018 r. pani Zuzanna świadczyła pracę nie korzystając z żadnych świadczeń chorobowych. Za podstawę wymiaru należnego obecnie zasiłku macierzyńskiego pracodawca przyjmie wypłacone pracownicy wynagrodzenie za okres od listopada 2019 r. do października 2020 r.

Wariant II - Po powrocie do pracy (w listopadzie 2018 r.) pani Zuzanna kilkukrotnie korzystała ze świadczeń chorobowych (wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego), tj. w styczniu, kwietniu, lipcu, październiku i listopadzie 2019 r. oraz lutym, maju i sierpniu 2020 r. Za podstawę wymiaru należnego obecnie zasiłku macierzyńskiego pracodawca przyjmie ustaloną wcześniej podstawę wymiaru tego świadczenia należnego do 31 października 2018 r. Pomiędzy wypłacanymi świadczeniami chorobowymi nie było bowiem przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Wariant III - Córka pani Zuzanny była chora w sierpniu 2020 r., w związku z czym pracownica korzystała z zasiłku opiekuńczego. Pracodawca ustalił wówczas podstawę tego świadczenia, przyjmując wypłacone pracownicy wynagrodzenie za okres od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. Będzie ona stanowiła również podstawę należnego pracownicy zasiłku macierzyńskiego. Przerwa pomiędzy zasiłkiem opiekuńczym a macierzyńskim nie przekroczyła bowiem 3 pełnych miesięcy kalendarzowych.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.