Gazeta Podatkowa nr 86 (1752) z dnia 26.10.2020
Wysokość zasiłku macierzyńskiego po przerwie w jego pobieraniu
Pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz za okres urlopu rodzicielskiego również w wymiarze 20 tygodni, po czym wróciła do pracy. Zasiłek macierzyński wypłacałam jej w wysokości najpierw 100%, a następnie 60% ustalonej podstawy zasiłku. Po 2-letniej przerwie pracownica chce ponownie skorzystać z przysługującej jej pozostałej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 12 tygodni. Czy z uwagi na przerwę w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego świadczenie to przysługuje jej w wysokości 100% tej samej co wcześniej podstawy zasiłku?
Zasiłek macierzyński przysługujący pracownicy, po 2-letniej przerwie pobierania tego świadczenia, za pozostały do wykorzystania 12-tygodniowy okres urlopu rodzicielskiego należny jest w wysokości 60% ustalonej, najprawdopodobniej na nowo, podstawy wymiaru zasiłku.
W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu:
- macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku,
- rodzicielskiego wynosi:
- 100% podstawy wymiaru zasiłku - za okres do 6 tygodni tego urlopu,
- 60% podstawy wymiaru zasiłku - za okres 26 tygodni tego urlopu, a więc za pozostały okres tego urlopu,
albo
- macierzyńskiego oraz rodzicielskiego wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający tym urlopom.
Szczegółowo kwestie te reguluje art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.
Skoro pracownica korzystała z zasiłku macierzyńskiego najpierw w wysokości 100%, a następnie 60% ustalonej podstawy jego wymiaru za odpowiednie okresy należnego jej urlopu związanego z rodzicielstwem, to obecnie nie ma podstaw prawnych, aby za dalszą część zasiłku macierzyńskiego należnego jej za niewykorzystaną do tej pory część urlopu rodzicielskiego wypłacać jej zasiłek w wysokości 100% jego podstawy. Jest on jej należny w wysokości 60% najprawdopodobniej ustalonej na nowo podstawy wymiaru zasiłku.
Jeśli bowiem chodzi o podstawę świadczeń chorobowych, w tym zasiłku macierzyńskiego, to nie ustala się jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Stanowi o tym art. 43 ustawy zasiłkowej.
Pracownica Czytelniczki chce skorzystać z dalszej przysługującej jej części zasiłku macierzyńskiego po 2-letniej przerwie. Z pytania nie wynika, aby w tej przerwie, świadcząc pracę, pobierała inne świadczenia chorobowe. Jeśli rzeczywiście nie pobierała takich świadczeń albo pobierała takie należności, ale przerwa między ostatnim świadczeniem a zasiłkiem macierzyńskim, o który ubiega się pracownica, wynosi co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe, to podstawę zasiłku należy ustalić na nowo (przykład).
Przykład Pani Zuzanna 25 stycznia 2018 r. urodziła córkę. Od dnia porodu do 31 października 2018 r. korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (20 tygodni). Od dnia 1 listopada 2018 r. pani Zuzanna wróciła do pracy. W okresie od 9 listopada 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. będzie korzystała z zasiłku macierzyńskiego za okres dalszej przysługującej jej części urlopu rodzicielskiego (12 tygodni). Wariant I - Od listopada 2018 r. pani Zuzanna świadczyła pracę nie korzystając z żadnych świadczeń chorobowych. Za podstawę wymiaru należnego obecnie zasiłku macierzyńskiego pracodawca przyjmie wypłacone pracownicy wynagrodzenie za okres od listopada 2019 r. do października 2020 r. Wariant II - Po powrocie do pracy (w listopadzie 2018 r.) pani Zuzanna kilkukrotnie korzystała ze świadczeń chorobowych (wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego), tj. w styczniu, kwietniu, lipcu, październiku i listopadzie 2019 r. oraz lutym, maju i sierpniu 2020 r. Za podstawę wymiaru należnego obecnie zasiłku macierzyńskiego pracodawca przyjmie ustaloną wcześniej podstawę wymiaru tego świadczenia należnego do 31 października 2018 r. Pomiędzy wypłacanymi świadczeniami chorobowymi nie było bowiem przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Wariant III - Córka pani Zuzanny była chora w sierpniu 2020 r., w związku z czym pracownica korzystała z zasiłku opiekuńczego. Pracodawca ustalił wówczas podstawę tego świadczenia, przyjmując wypłacone pracownicy wynagrodzenie za okres od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. Będzie ona stanowiła również podstawę należnego pracownicy zasiłku macierzyńskiego. Przerwa pomiędzy zasiłkiem opiekuńczym a macierzyńskim nie przekroczyła bowiem 3 pełnych miesięcy kalendarzowych. |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|