Gazeta Podatkowa nr 41 (1812) z dnia 24.05.2021
Wypłata zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień
Pracownica, z którą miałam przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu, w dniu 7 maja 2021 r. urodziła córkę. Wypłacałam jej wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Czy teraz powinnam wypłacić jej również zasiłek macierzyński? Jeśli tak, to za jaki okres?
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Czytelniczkę w pytaniu wynika, że co najmniej w 2021 r. posiada ona uprawnienia płatnika zasiłku. Mimo jednak takiego stanu rzeczy, jak również tego, że pracownicy, z którą miała ona przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu, wypłacała zasiłek chorobowy, to z wypłaty należnego pracownicy zasiłku macierzyńskiego może być zwolniona.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Jest on należny za okres konkretnych urlopów związanych z macierzyństwem, w tym za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 oraz art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). Za okres wymienionych urlopów zasiłek macierzyński przysługuje łącznie do 52 tygodni liczonych od dnia porodu. Tydzień urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Według wskazanych zasad Czytelniczka jest zobowiązana do zapłaty pracownicy zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień, a więc za dzień, w którym urodziła ona dziecko, będący dla niej ostatnim dniem zatrudnienia. Jak jednak zaznacza organ rentowy w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, istnieje pewne odstępstwo od tej reguły. W przypadku gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać oddział ZUS.
Żeby tak się stało, przy przekazywaniu płatności zasiłku macierzyńskiego do ZUS Czytelniczka powinna w odpowiedni sposób wypełnić zaświadczenie płatnika składek, sporządzone np. na druku ZUS Z-3, aby organ nie miał wątpliwości, że jest zobowiązany podjąć wypłatę tego świadczenia:
- zarówno za okres po ustaniu tytułu ubezpieczania chorobowego, a więc po ustaniu zatrudnienia, jak i
- za pierwszy i jedyny dzień udzielonego ubezpieczonej urlopu macierzyńskiego przypadający na dzień porodu będący dla pracownicy ostatnim dniem zatrudnienia.
W tym celu powinna ona sporządzić adnotację w Z-3 albo odrębne pismo, we wskazanym zakresie.
Formularz ZUS Z-3 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|