zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021

Przeliczenie podstawy wymiaru zasiłków, gdy na mocy specustawy wprowadzono obniżenie etatu

Pracodawca od 1 maja do 31 lipca 2020 r. obniżył pracownikom na mocy art. 15g specustawy o 20% wymiar czasu pracy i wynagrodzenia. Jedna z pracownic od września 2020 r. do marca 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim przypadającym na okres ciąży, a w kwietniu 2021 r. urodziła dziecko. Z uwagi na obowiązujące wówczas przepisy, podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego została ustalona z wynagrodzenia po zmianie etatu, tj. za sierpień 2020 r. Czy po zmianie przepisów powinniśmy dokonać przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych? Jeśli tak, to jak należało ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 40 ustawy zasiłkowej, w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach poprzedzających.

W okresie pandemii wprowadzono przepis umożliwiający pod pewnymi warunkami niestosowanie art. 40 ustawy zasiłkowej, jeśli obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia zostało wprowadzone na podstawie określonych przepisów specustawy (art. 31zy13 ust. 1-3 specustawy). W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, nie wystąpiły okoliczności wskazane w specustawie, stąd też podstawę wymiaru przysługującego jej od września 2020 r. wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego (przypadających na okres ciąży) obliczono z zastosowaniem art. 40 ustawy zasiłkowej. Stanowiło ją wynagrodzenie za okres po zmianie wymiaru czasu pracy, czyli w tym przypadku określone po powrocie do pracy na pełny etat (tj. za sierpień 2020 r.).

Od 16 grudnia 2020 r. ustawą z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem... (Dz. U. poz. 2255), dalej ustawą antykryzysową - tarcza 6.0, do art. 31zy13 specustawy dodano ust. 4. Zgodnie z jego treścią, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przypadającego w okresie ciąży oraz zasiłku macierzyńskiego osobom, którym m.in. na mocy art. 15g specustawy obniżono wymiar czasu pracy:

  • nie stosuje się przepisu art. 40 ustawy zasiłkowej, co oznacza, że do podstawy wymiaru nie przyjmuje się wyłącznie wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy, czyli zmiana etatu nie powoduje skrócenia okresu, z którego ta podstawa jest ustalana, oraz
  • nie uwzględnia się okresów obniżonego wymiaru czasu pracy, tzn. że przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (ustalonych zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej), wyłączając z niego wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik wykonywał pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy.

W tych przypadkach nie bierze się pod uwagę warunków wymienionych w art. 31zy13 ust. 1 specustawy, tj. czy obniżenie wymiaru czasu pracy miało miejsce w okresie pobierania zasiłku, ani też ewentualnych przerw w jego pobieraniu.

Na podstawie art. 9 ustawy antykryzysowej - tarcza 6.0 nałożono na płatnika zasiłku, na wniosek ubezpieczonego, obowiązek ponownego przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń wypłaconych przed 16 grudnia 2020 r., jeżeli obliczone przed tą datą zgodnie z dotychczasowymi przepisami były niższe niż świadczenia ustalone na nowych zasadach (obowiązujących od 16 grudnia 2020 r.).

Ważne: Ponownego ustalenia podstawy wymiaru świadczeń z zastosowaniem art. 31zy13 ust. 4 specustawy dokonuje się wyłącznie na wniosek ubezpieczonego oraz pod warunkiem, że przeliczona podstawa wymiaru jest dla niego korzystniejsza.

Jeżeli więc podstawa wymiaru świadczeń chorobowych ustalona z zastosowaniem nowych przepisów okazała się mniej korzystna dla pracownicy niż ustalona wcześniej z uwzględnieniem postanowień art. 40 ustawy zasiłkowej, to nie należało dokonywać zmian w tym zakresie. Jeśli zaś chodzi o podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy bezpośrednio po zasiłku chorobowym, to również nie ma powodów, aby przyjąć podstawę mniej korzystną, czyli tą ustaloną z zastosowaniem art. 31zy13 ust. 4 specustawy. Tym samym podstawę tę stanowi, co do zasady, ta sama kwota, która została przyjęta do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w czasie ciąży.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.