zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (1902) z dnia 4.04.2022

Wpływ świadczenia pracy na urlopie rodzicielskim na prawo do zasiłku macierzyńskiego lub jego wysokość

Po porodzie od razu wystąpiłam do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mi bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego. W efekcie otrzymuję zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Mimo pełnego wymiaru czasu pracy nie zarabiałam wiele, więc i świadczenie jest niskie. Obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, ale z uwagi na problemy finansowe zastanawiam się nad powrotem do pracy w swojej albo nawet w innej firmie. Czy jest taka możliwość? Jeżeli tak, to jaki to może mieć wpływ na pobierany przeze mnie obecnie zasiłek macierzyński?

Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może go łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Możliwość taką przewiduje art. 1821e Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.). W celu skorzystania z tego uprawnienia pracownik musi złożyć wniosek w sprawie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim, w terminie 21 dni przed planowanym podjęciem pracy. Wymogi formalne wniosku w sprawie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim określa § 20 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243).

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim nie powoduje zmiany pierwotnego wymiaru etatu pracownika - w takiej sytuacji następuje bowiem podział tego urlopu na część zagospodarowaną na pracę i część (wynoszącą co najmniej połowę wymiaru etatu) poświęconą wyłącznie na opiekę nad dzieckiem.

Wykonywanie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego powoduje obligatoryjne wydłużenie jego wymiaru. Wymiar części przedłużającej ustalany jest zgodnie z metodyką określoną w art. 1821f § 2 lub § 7 K.p. Pierwszy ze wskazanych przepisów stanowi, że wymiar wspomnianej części odpowiada iloczynowi tygodni, przez które pracownik zamierza łączyć pracę z urlopem rodzicielskim i wymiaru etatu, w jakim ta praca zostanie podjęta. Regulacja ta jest stosowana, jeżeli pracownik nie zamierza świadczyć pracy w części przedłużającej. Jeżeli natomiast chce łączyć ją z pracą, wówczas zastosowanie znajduje art. 1821f § 7 K.p.

Podjęcie pracy przez pracownicę, o której mowa w pytaniu, jest również możliwe poprzez rezygnację z urlopu rodzicielskiego w trybie art. 1791 § 4 K.p. Konsekwencją wspomnianej rezygnacji jest jednak - w przypadku urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie wniosku złożonego w ciągu 21 dni po porodzie - przepadek niewykorzystanej części tego urlopu (chyba że przejmie go ojciec dziecka).

Należy nadmienić, że przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają ograniczeń w zakresie możliwości podjęcia pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego w innym niż macierzysty zakładzie pracy. Jest to dopuszczalne zarówno w ramach zatrudnienia etatowego, jak i cywilnoprawnego.

Jeśli chodzi o wpływ podjęcia pracy na zasiłek macierzyński, to należy podkreślić, iż do świadczenia tego nie ma zastosowania art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Tak więc praca świadczona w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim nie skutkuje utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego (patrz tabela), tak jak ma to miejsce w przypadku wykonywania pracy zarobkowej np. w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Przypomnijmy, iż wówczas ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Jeżeli jednak Czytelniczka zdecyduje się na łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu - wysokość pobieranego przez nią zasiłku macierzyńskiego za sprawą art. 31 ust. 4a ustawy zasiłkowej, ulegnie zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu świadczonej pracy.

Jedynie po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego Czytelniczka straci prawo do zasiłku macierzyńskiego od następnego dnia po zakończeniu wykorzystanej części tego urlopu. Zasiłek macierzyński, zgodnie z art. 29a ustawy zasiłkowej, przysługuje jej bowiem jedynie przez okres, w którym korzysta ona z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Przy czym, w przypadku gdy okres rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego będzie odpowiadał okresowi urlopu rodzicielskiego:

  • w pełnym wymiarze albo
  • w wymiarze co najmniej 26 tygodni,

wówczas może ona otrzymać jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Warunkiem jest jednak niepobranie zasiłku macierzyńskiego np. przez drugiego rodzica za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 26 tygodni (art. 31 ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Możliwość świadczenia pracy na urlopie rodzicielskim i jej wpływ na zasiłek macierzyński
Rodzaj świadczonej pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego Możliwość świadczenia pracy Wpływ świadczonej pracy na prawo do zasiłku macierzyńskiego lub jego wysokość
powrót do pracy do swojego pracodawcy po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego lub jego części bez ograniczeń utrata prawa do zasiłku macierzyńskiego i ewentualne wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% do 100% podstawy wymiaru zasiłku
łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy wysokość zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy świadczonej na urlopie rodzicielskim
zatrudnienie się u swojego pracodawcy w ramach umowy zlecenia (w celu wykonywania innej pracy niż na etacie) bez ograniczeń brak
(zasiłek macierzyński nadal przysługuje w dotychczasowej wysokości)
podjęcie pracy w ramach umowy o pracę u innego pracodawcy bez ograniczeń brak
(zasiłek macierzyński nadal przysługuje w dotychczasowej wysokości)
podjęcie pracy na umowę zlecenia u innego płatnika składek bez ograniczeń brak
(zasiłek macierzyński nadal przysługuje w dotychczasowej wysokości)

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.