Gazeta Podatkowa nr 74 (2053) z dnia 14.09.2023
Zasiłek macierzyński dla ojca, gdy matka dziecka nie pracuje
We wrześniu 2023 r. pracownikowi urodzi się dziecko. Jego żona nie pracuje, ale on sam będzie chciał skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego. Czy faktycznie będzie miał prawo do tego świadczenia?
TAK. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Tak wynika z art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Urlop ojcowski, a tym samym zasiłek macierzyński za okres tego urlopu, przysługuje ojcu dziecka niezależnie od tego, czy i ewentualnie, które z rodziców dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów. Przy czym w świetle aktualnie obowiązującego art. 1823 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465), w celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik - ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Co więcej, za sprawą ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, przeprowadzonej ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 641), aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego nie musi już on przypadać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Wcześniej, aby ojciec dziecka mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, co do zasady, najpierw matka dziecka musiała uzyskać prawo do urlopu macierzyńskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu. Obecnie, zgodnie z art. 1821a Kodeksu pracy, pracownicy - rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu w wymiarze do 41 tygodni, przy czym:
- urlop rodzicielski w tym 41-tygodniowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu pracownikom - rodzicom dziecka, ale każdemu z nich przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni tego urlopu (prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka),
- z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje pracownicy - rodzice dziecka - w takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać 41 tygodni,
- urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Pracownik, jako ojciec dziecka, mimo że matka dziecka nie jest ubezpieczona, będzie zatem mógł skorzystać, na wskazanych zasadach, nawet bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat, z zasiłku macierzyńskiego za okres:
- 2 tygodni urlopu ojcowskiego i
- do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|