zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 76 (908) z dnia 20.09.2012

Zasiłek macierzyński w trakcie urlopu wychowawczego

Mała firma zatrudnia tylko jedną pracownicę. Ubezpieczona, która obecnie przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym jej do maja 2014 r., w dniu 10 lipca br. urodziła kolejne dziecko. Do kiedy w tym przypadku będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Świadczenie to wypłacane jest przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który udzielany jest jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Przy czym warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez dodatkowy okres jest wystąpienie przez ubezpieczoną z odpowiednim wnioskiem przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego za ten okres.

Co istotne, w przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński należny jest przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, a więc w wymiarze skróconym o 2 tygodnie.

Warto jednak podkreślić, iż nie każdy poród na urlopie wychowawczym skutkuje skróceniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jak bowiem wyjaśnia ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), ma ono miejsce wyłącznie wówczas, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego (z uwzględnieniem jego dodatkowego wymiaru) bez skracania go o 2 tygodnie przypada w czasie urlopu wychowawczego. Jeśli natomiast pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, przysługuje jej zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze. W zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie wynosi on odpowiednio: 20, 31, 33, 35 lub 37 tyg. liczonych od dnia porodu, ewentualnie zwiększonych o dodatkowy wymiar tego urlopu, tj. odpowiednio w 2012 i 2013 r. maksymalnie o 4 lub 6 tyg. (art. 180 i 1821 Kodeksu pracy).


Przy udzielaniu urlopu (zasiłku) macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.


Pracownica, o której mowa w pytaniu, urodziła dziecko 10 lipca 2012 r. W tym czasie przebywała na urlopie wychowawczym, udzielonym jej do maja 2014 r. Pełny należny jej wymiar zasiłku macierzyńskiego (tj. 20 tyg., czyli od 10 lipca do 26 listopada 2012 r.), nawet po uwzględnieniu dodatkowego okresu tego świadczenia (tj. maksymalnie 4 tyg., czyli do 24 grudnia 2012 r.), przypada w całości w czasie urlopu wychowawczego. Oznacza to, że powinna otrzymać świadczenie przez okres skrócony o 2 tygodnie, a więc od 10 lipca 2012 r. do odpowiednio:

  • 12 listopada 2012 r., tj. przez 18 tygodni (126 dni), lub
     
  • np. 10 grudnia 2012 r. - po uwzględnieniu maksymalnego, obowiązującego w 2012 r. wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (tj. 4 tyg.) - o ile wystąpiła ze stosownym wnioskiem lub zrobi to najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku macierzyńskiego przez dodatkowy okres.
Wymiar urlopu (zasiłku) macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

W razie urodzenia przy jednym porodzie

Okres należnego urlopu (zasiłku)
macierzyńskiego

gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego

wykracza poza okres udzielonego urlopu wychowawczego

mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego

jednego dziecka

20 tygodni

18 tygodni

jednocześnie dwojga dzieci

31 tygodni

29 tygodni

jednocześnie trojga dzieci

33 tygodni

31 tygodni

jednocześnie czworga dzieci

35 tygodni

33 tygodni

jednocześnie pięciorga i więcej dzieci

37 tygodni

35 tygodni

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.