zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (430) z dnia 10.02.2017

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w razie rezygnacji z urlopu związanego z rodzicielstwem

Wypłacaliśmy pracownicy zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Obecnie, po wykorzystaniu 10 tygodni urlopu rodzicielskiego, wnioskuje ona o rezygnację z tego urlopu. Czy należy wyrównać zasiłek macierzyński do 100% podstawy jego wymiaru?

Nie. Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek w tej wysokości przysługuje również za okres do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (do 8 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Od 7. (9.) tygodnia urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński wypłaca się w wysokości 60% podstawy wymiaru. Tak stanowi art. 31 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Ważne: Jeśli pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 23 września 2016 r. i korzysta z urlopu macierzyńskiego od dnia porodu do 9 lutego 2017 r., a następnie z urlopu rodzicielskiego od 10 lutego do 21 września 2017 r. (wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego złożyła w styczniu 2017 r.).

Kalkulatory Kalkulator urlopów macierzyńskiego
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku wyniosło 2.674,99 zł (kwota pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownicę). W okresie urlopu macierzyńskiego oraz przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (do 23 marca 2017 r.) stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego wynosiła 89,17 zł, tj. 2.674,99 zł x 100% : 30.

Zasiłek macierzyński za każdy dzień urlopu rodzicielskiego przypadającego od 24 marca do 21 września 2017 r. wyniesie 53,50 zł, tj. 2.674,99 zł x 60% : 30.

Gdyby pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w ciągu 21 dni po porodzie, np. 10 października 2016 r., to stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniosłaby 71,33 zł, tj. 2.674,99 zł x 80% : 30.


Pracownica, która w ciągu 21 dni po porodzie złożyła wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, może zrezygnować z całości lub części tego urlopu na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Jednakże wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru przysługuje jej wyłącznie wówczas, gdy zrezygnuje ona z tego urlopu w pełnym wymiarze albo po wykorzystaniu 6 (8) tygodni. Wyrównanie to przysługuje jednak pod warunkiem niepobrania tego zasiłku przez ubezpieczonego ojca dziecka za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, lub za okres odpowiadający okresowi co najmniej 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (por. ust. 184 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Ważne: Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego po upływie 6 (8) tygodni tego urlopu nie uzasadnia wyrównania zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w wysokości 80% podstawy wymiaru do 100% tej podstawy.

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego może nastąpić wyłącznie, gdy rezygnacja obejmuje pełny wymiar urlopu rodzicielskiego lub 26 tygodni tego urlopu. W takim przypadku pracownicy wypłaca się jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru. Przepis art. 64 ustawy zasiłkowej stosuje się odpowiednio, zatem wyrównanie powinno zostać wypłacone w terminie przyjętym dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia niezbędnych dokumentów.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu oraz dodatkowo, że pracownica zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, udzielonego jej na wniosek złożony 10 października 2016 r. (z urlopu tego nie skorzystał ojciec dziecka).

Za okres urlopu macierzyńskiego, od 23 września 2016 r. do 9 lutego 2017 r. (140 dni), otrzymała zasiłek macierzyński w łącznej wysokości 9.986,20 zł (71,33 zł x 140 dni).

Pracodawca wyrównał wysokość zasiłku macierzyńskiego, za cały okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. Kwota tego wyrównania wyniosła 2.497,60 zł, tj. 89,17 zł x 140 dni = 12.483,80 zł; 12.483,80 zł - 9.986,20 zł = 2.497,60 zł.

Gdyby pracownica przed rezygnacją z urlopu rodzicielskiego wykorzystała 10 tygodni tego urlopu, to wypłacony jej zasiłek macierzyński wyniósłby łącznie 14.979,30 zł (71,33 zł x 210 dni). Pracownicy nie przysługiwałoby wyrównanie zasiłku do 100% podstawy jego wymiaru.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.