zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 57 (2036) z dnia 17.07.2023

Sporządzenie druku Z-3 dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego po poronieniu

Wypełniam Z-3 dla pracownicy, która w dniu 12 lipca 2023 r. poroniła. Jej umowa o pracę kończy się z dniem 31 lipca 2023 r. Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres 56 dni należnego jej urlopu macierzyńskiego będzie ZUS, zarówno w trakcie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy (ja nie posiadam uprawnień płatnika zasiłków). Czy dobrze rozumiem, że w okresie, za jaki pracownica ubiega się o zasiłek macierzyński, powinnam wpisać pełny okres 56 dni? Jak należy odpowiedzieć na pytanie, czy pracownicy udzielono urlopu macierzyńskiego, skoro ostatecznie ustanie jej zatrudnienie? Czy Z-3 powinnam wysłać do ZUS wraz z kopią aktu urodzenia martwego dziecka?

Pracownica z urlopu macierzyńskiego może korzystać wyłącznie w okresie pozostawania w stosunku pracy. Nie zmienia to jednak faktu, iż spełniając podstawowy warunek uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego (np. rodząc dziecko w okresie zatrudnienia), może otrzymywać to świadczenie także po ustaniu stosunku pracy, już nie za okres urlopu macierzyńskiego, ale za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) jako okres urlopu macierzyńskiego.

Kwestię tę reguluje art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Co do zasady, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (art. 180 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jednak ustawodawca zastrzegł (w art. 1801 § 1 Kodeksu pracy), iż w razie urodzenia martwego dziecka (poronienia), pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, a pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

Nie ma zatem wątpliwości, iż pracownicy, o której mowa w pytaniu, po poronieniu, potwierdzonym aktem urodzenia martwego dziecka, przysługuje zasiłek macierzyński przez okres 56 dni. Aby ZUS, będący płatnikiem tego świadczenia, mógł ustalić do niego prawo, pracodawca powinien przesłać do tego organu zaświadczenie płatnika składek, najlepiej sporządzone na druku Z-3, wskazując m.in.:

  • okres zatrudnienia pracownicy (od ... do...),
  • za jaki okres ubiega się o zasiłek macierzyński, tj. za okres pełnych 56 dni, licząc od dnia poronienia oraz
  • okres udzielonego pracownicy urlopu macierzyńskiego (od dnia poronienia do ostatniego dnia zatrudnienia - patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).
]
Formularz ZUS Z-3 dostępny w dziale Zasiłki i świadczenia w Programie DRUKI Gofin

Do zaświadczenia tego może być załączona kopia aktu urodzenia martwego dziecka, o ile została potwierdzona przez płatnika składek lub ZUS za zgodność z oryginałem. Tylko wówczas bowiem będzie ona stanowiła podstawę do ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu (poronienia), o czym mowa w § 9 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

Przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3
Z-3

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.