zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (560) z dnia 10.07.2022

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w ustalaniu podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego

Pracownica zatrudniona na 1/5 etatu otrzymuje wynagrodzenie na poziomie minimalnego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Od 2 lipca 2022 r. w związku z urodzeniem dziecka przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Miesięczny zasiłek z uwagi na jego wysokość należy podwyższyć do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Jak ustalić to podwyższenie?

Pracownicy, która urodziła jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, a po jego wykorzystaniu ma ona prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni. Tak stanowi art. 180 § 1 pkt 1art. 1821a § 1 pkt 1 K.p. Za okres tych urlopów wypłacany jest zasiłek macierzyński, którego wysokość zależy od terminu złożenia wniosku o urlop rodzicielski (art. 29a ustawy zasiłkowej). Z pytania wynika, że pracownica jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru, zatem wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze musiała złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie (art. 31 ust. 3 pkt 1 ustawy zasiłkowej oraz art. 1791 § 1 K.p.).

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi co do zasady przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko (art. 36 ust. 1 w zw. z art. 47 ustawy zasiłkowej). Jeżeli jednak bezpośrednio przed porodem pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawa wymiaru wcześniej wypłacanego świadczenia chorobowego (art. 43 ustawy zasiłkowej).

Więcej przeczytasz w Na temat podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego przed zmianami pisaliśmy w UiPP nr 5/2022, str. 30.

Jak stanowił art. 31 ust. 3a ustawy zasiłkowej w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2022 r., w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, obliczonego zgodnie z art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

Zmiana prawaOd 1 lipca 2022 r. na mocy art. 6 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265), dalej noweli, przepis ten został zmieniony. Obecnie stanowi, że w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego, obliczonego zgodnie z art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej, jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, kwotę zasiłku macierzyńskiego podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. A zatem podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego (bez pomniejszania o zaliczkę na podatek dochodowy) jest niższa niż 1.000 zł. Jeśli zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, kwotę podwyższenia ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany ten zasiłek. W tym celu kwotę świadczenia rodzicielskiego dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca (tj. odpowiednio 28, 29, 30 lub 31 dni), za który przysługuje zasiłek macierzyński (wynik zaokrągla się do 1 grosza) i mnoży przez liczbę dni, za które zasiłek jest wypłacany, końcowy wynik zaokrąglając do 10 groszy w górę.

Dodajmy, że od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 148,152-154 ustawy o pdof (pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 13/2022, str. 10). Kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest zwolniona z tego podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 82a ustawy o pdof.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz dodatkowo, że do dnia porodu pracownica pobierała zasiłek chorobowy, którego podstawa wymiaru wynosiła 519,47 zł (najniższa podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego na 1/5 etatu w 2022 r.).

Pracownica urodziła dziecko 2 lipca 2022 r. i od tego dnia do 30 czerwca 2023 r. korzysta z urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje jej w wysokości 80% podstawy wymiaru. Podstawa ta wynosi 519,47 zł, a stawka dzienna zasiłku - 13,86 zł (519,47 zł : 30 = 17,32 zł; 17,32 zł x 80% = 13,86 zł).

Zasiłek macierzyński za lipiec 2022 r. wyniesie 415,80 zł (13,86 zł x 30 dni), a kwota podwyższenia 552 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • kwota świadczenia rodzicielskiego za 30 dni: 1.000 zł : 31 dni = 32,26 zł; 32,26 zł x 30 dni = 967,80 zł,
  • kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego: 967,80 zł - 415,80 zł = 552 zł.


Zwracamy uwagę!
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr UC118), który przewiduje zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich oraz w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Na ten temat napiszemy w kolejnych numerach UiPP.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.