zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Sporządzanie zeznań PIT w interpretacjach podatkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 18 (1997) z dnia 2.03.2023

Zasiłek macierzyński nawet przed porodem

Zatrudniam w ramach umowy zlecenia kobietę, która podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ale mimo iż jest obecnie w ciąży, nie zamierza korzystać z zasiłku chorobowego. Wystąpiła jednak z wnioskiem o przyznanie jej prawa do zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, począwszy od 1 marca 2023 r. Faktycznie ma ona planowany termin porodu na 28 marca 2023 r., co potwierdziła stosownym zaświadczeniem lekarskim. Czy w tym przypadku po porodzie nadal będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wymiarze pełnych 52 tygodni?

NIE. Pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego należnego ubezpieczonej po porodzie powinien być zmniejszony o liczbę dni tego świadczenia wykorzystaną przez nią przed porodem.

Jeśli kobieta urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, któremu podlega np. z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia, przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego. Stanowią o tym art. 29 ust. 1 pkt 1art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Biorąc pod uwagę przepisy Kodeksu pracy, a dokładnie jego art. 180 § 1 pkt 1art. 1821a § 1 pkt 1, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie ubezpieczona może korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres wspomnianych przez Czytelnika 52 tygodni, na które składają się:

  • 20 tygodni za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i
  • 32 tygodnie za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.

Za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego uznawany jest dzień porodu, ale wyłącznie wówczas, gdy pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (art. 1831 § 2 Kodeksu pracy).

Ponadto ustawodawca zastrzegł, dając możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, w wymiarze nie wyższym niż 6 tygodni, iż w takim przypadku po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania pełnego wymiaru tego urlopu (art. 180 § 2 i § 3 Kodeksu pracy).

Ma to odpowiednie przełożenie na okres zasiłku macierzyńskiego należnego ubezpieczonym niebędącym pracownikami.

Biorąc pod uwagę powyższe, wymiar należnego zleceniobiorczyni po porodzie zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniony od tego, ile dni tego świadczenia zdąży wykorzystać przed porodem i czy wystąpi(-ła) z wnioskiem o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (przykład).

Przykład

Załóżmy, że zleceniobiorczyni, o której mowa w pytaniu, urodzi dziecko w planowanym terminie porodu, tj. w dniu 28 marca 2023 r. i wystąpi z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Wówczas zasiłek macierzyński będzie jej przysługiwał odpowiednio za okres przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres:

- urlopu macierzyńskiego:
od 1 do 27 marca 2023 r., tj. za okres 27 dni - przed przewidywaną datą porodu i
od 28 marca do 18 lipca 2023 r. tj. za pozostałe 113 dni (tj. 20 tygodni × 7 dni = 140 dni; 140 dni - 27 dni = 113 dni) - od dnia porodu oraz
- urlopu rodzicielskiego - od 19 lipca 2023 r. do 27 lutego 2024 r.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.