zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (433) z dnia 1.04.2017

Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego wypłacanego bezpośrednio po chorobowym

Pracownica w marcu 2017 r. nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. W podstawie jego wymiaru powinniśmy uwzględnić dodatek stażowy, który w myśl przepisów płacowych ulega zmniejszeniu w czasie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Przed porodem pracownica przez ponad pół roku była niezdolna do pracy z powodu choroby i w tym czasie otrzymywała dodatek w pełnej wysokości. W jaki sposób obliczyć zasiłek macierzyński?

W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy uwzględnić wynagrodzenie za ten sam okres, za który zostało przyjęte do obliczenia zasiłku chorobowego. W sytuacji, gdy świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego) są pobierane nieprzerwanie lub z przerwą nieprzekraczającą 3 miesięcy kalendarzowych, podstawa wymiaru kolejno pobieranych świadczeń nie ulega zmianie. Taka zasada postępowania została określona w art. 43 ustawy zasiłkowej, o czym piszemy na str. 16-18 niniejszego numeru UiPP.

Wobec tego, iż pracownica otrzymuje dodatek stażowy, do którego zachowuje prawo tylko w okresach pobierania świadczeń za czas choroby, a nie w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, należy wliczyć go do podstawy wymiaru tego zasiłku.

Ważne: Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie jego pobierania zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W razie braku postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku uznaje się, że składnik ten nie przysługuje za ten okres i przyjmuje do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak pracodawca udokumentuje, że dany składnik jest wypłacany za czas absencji chorobowej, to nie uwzględnia się go w podstawie wymiaru świadczenia.

W powyższych okolicznościach nie oznacza to ustalenia nowej podstawy wymiaru, a jedynie jej przeliczenie poprzez włączenie dodatku stażowego do podstawy wymiaru, bez zmiany okresu, za który wynagrodzenie zostało przyjęte do jej obliczenia.

Przykład

Pracownica w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.600 zł. Oprócz tego otrzymuje dodatek stażowy w kwocie 390 zł (15% z 2.600 zł). W myśl przepisów płacowych, dodatek jest wypłacany za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków chorobowego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, natomiast ulega zmniejszeniu za okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Od 12 września 2016 r. do 8 marca 2017 r. (178 dni) pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego przyjęto wynagrodzenie za okres od września 2015 r. do sierpnia 2016 r. (bez uwzględniania dodatku za staż pracy) w kwocie 26.922,48 zł, tj. (2.600 zł - 356,46 zł) x 12 m-cy. Podstawa wymiaru ww. świadczeń wyniosła więc 2.243,54 zł (26.922,48 zł : 12 m-cy).

Począwszy od 9 marca 2017 r. pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego po uwzględnieniu w niej dodatku za staż pracy wynosi 2.580,07 zł, według wyliczenia: [(2.600 zł + 390 zł) - 409,93 zł] x 12 m-cy = 30.960,84 zł; 30.960,84 zł : 12 m-cy = 2.580,07 zł.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.