zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (769) z dnia 10.05.2012

Zasiłek macierzyński z dwóch tytułów ubezpieczenia chorobowego

Zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym w innym zakładzie pracy. Obecnie urodziła ona kolejne dziecko. Który z pracodawców powinien wypłacać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy u każdego z pracodawców.

Pracownica jest zatrudniona na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, zawartych z różnymi pracodawcami. Ubezpieczenia z tytułu tych umów stanowią podstawę do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres udzielonego urlopu macierzyńskiego, a następnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wynika to z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej ustawy zasiłkowej. Przepis ten stanowi, że prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego.

W związku z powyższym, każda z umów zawartych z pracownicą uprawnia do uzyskania zasiłku macierzyńskiego. Z tym że u pracodawcy, u którego pracownica świadczy pracę, nabyła prawo zarówno do urlopu, jak i zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni (140 dni), a następnie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni (28 dni). Pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego, dokona jedynie wypłaty zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu. Należy zaznaczyć, że urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego uprawnia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu, ale przez okres skrócony o 2 tygodnie. W związku z tym pracodawca wypłaci zasiłek macierzyński za 18 tygodni (126 dni). Po tym okresie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj. 4 tygodnie.

W sytuacji, gdy pełen wymiar odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zakończy się po terminie, do którego udzielono urlopu wychowawczego, to pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński bez skracania go o 2 tygodnie. Wówczas od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje urlop, w czasie którego otrzyma zasiłek macierzyński.
 

Przykład

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym jej do 31 grudnia 2012 r. przez pracodawcę A. W okresie urlopu podjęła pracę na 1/2 etatu u pracodawcy B. W dniu 11 kwietnia 2012 r. urodziła dziecko (przed porodem nie korzystała ze zwolnień lekarskich). Z tego tytułu nabyła prawo do:

 

  • zasiłku macierzyńskiego za okres od 11 kwietnia do 14 sierpnia 2012 r. (126 dni), a następnie zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres od 15 sierpnia do 11 września 2012 r. (28 dni), z tytułu zatrudnienia u pracodawcy, u którego korzysta z urlopu wychowawczego,

  • urlopu macierzyńskiego od 11 kwietnia do 28 sierpnia (140 dni) i dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 29 sierpnia do 25 września 2012 r. (28 dni), w czasie których otrzyma zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia u pracodawcy B.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.