zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (460) z dnia 10.05.2018

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

1) Pracownica zatrudniona do 20 maja br. przebywa obecnie na urlopie rodzicielskim, który zakończy się 15 lipca br. Czy po rozwiązaniu się umowy o pracę pracownicy przysługuje urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński? Jakie dokumenty powinniśmy przekazać do ZUS? Nadmieniamy, że jesteśmy płatnikiem zasiłków.

Urlopy związane z macierzyństwem, w tym m.in. urlop macierzyński i rodzicielski, przysługują wyłącznie w okresie pozostawania w stosunku pracy. Zgodnie z art. 184 K.p., za okres tych urlopów pracownicy (pracownikowi) przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej. A zatem pracownica z pytania może korzystać z urlopu rodzicielskiego tylko do dnia zakończenia stosunku pracy, tj. do 20 maja br. Natomiast po ustaniu zatrudnienia nie będzie co prawda przysługiwał jej urlop rodzicielski, ale na mocy art. 29a ustawy zasiłkowej ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający pozostałej części tego urlopu (tj. do 15 lipca br.). Płatnikiem zasiłku będzie ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. W tym celu pracodawca powinien złożyć do ZUS następujące dokumenty:

  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem,
     
  • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o udzielenie odpowiednich urlopów,
     
  • potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię oświadczenia o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem albo potwierdzoną przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopię oświadczenia złożonego dla celów udzielenia urlopu rodzicielskiego,
     
  • informację o stawce procentowej wypłacanego zasiłku macierzyńskiego, o ile nie została zawarta w zaświadczeniu płatnika składek Z-3.


2) Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy, o której mowa w pytaniu 1, wynosi 6.040,30 zł. Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS ograniczy jej wysokość do 100% przeciętnego wynagrodzenia?

Nie. Ograniczenie, o którym mowa, dotyczy wyłącznie zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Zgodnie z art. 46 ustawy zasiłkowej, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. A zatem w okresie od 1 marca do 31 maja 2018 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu zatrudnienia nie może być wyższa niż 4.516,69 zł (Mon. Pol. z 2018 r. poz. 181).

Przepis art. 46 ustawy zasiłkowej dotyczący ograniczenia wysokości zasiłku chorobowego wypłacanego pracownikowi za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego stosuje się także do świadczenia rehabilitacyjnego (art. 47 ustawy zasiłkowej). W związku z tym, podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy po ustaniu zatrudnienia, co do zasady, nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 6.040,30 zł. Gdyby jednak w czasie zatrudnienia pracownica otrzymywała również składniki wynagrodzenia, do których zachowywała prawo w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, to składniki te podlegałyby uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę. ZUS dokonałby wówczas przeliczenia podstawy jego wymiaru, co skutkowałoby podwyższeniem wysokości świadczenia.


3) Umowa o pracę pracownicy została przedłużona do dnia porodu. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński i ewentualnie od kiedy powinniśmy przekazać jego wypłatę do ZUS?

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. pracownicy, która urodziła dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Pracownica z pytania urodziła dziecko w ostatnim dniu ubezpieczenia (umowa była przedłużona do dnia porodu). Od tego dnia przysługuje jej zasiłek macierzyński w wymiarze odpowiadającym urlopowi macierzyńskiemu, a po jego wykorzystaniu - za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Przyjmując, że pracownica nie skorzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pracodawca był zobowiązany do udzielenia tego urlopu na ostatni dzień zatrudnienia (dzień porodu). Nie musi jednak wypłacać zasiłku macierzyńskiego za ten dzień. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniem ZUS zawartym w ust. 376 komentarza do ustawy zasiłkowej, w przypadku gdy umowa o pracę z pracownicą została przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 K.p., a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty tego zasiłku za cały okres może dokonać oddział ZUS. Decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.