zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019

Wypłata zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu

Lekarz wystawił pracownicy w ciąży zwolnienie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Jego okres zakończył się po porodzie. Czy można podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego dopiero po zakończeniu zasiłku chorobowego?

Nie. Zasiłek macierzyński należy wypłacać nie później niż od dnia porodu.

W sytuacji, gdy niezdolność pracownicy do pracy przypada w czasie ciąży, przysługuje jej zasiłek chorobowy w dłuższym, 270-dniowym, okresie zasiłkowym (art. 8 ustawy zasiłkowej). Jeżeli więc według oceny stanu zdrowia pracownicy, dokonanej przez lekarza leczącego, jest ona niezdolna do pracy z powodu choroby, to może mieć wystawiane zwolnienia lekarskie przez odpowiednio długi okres. W tym czasie otrzymuje świadczenia, tj. wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Od dnia urodzenia dziecka pracownica jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). W zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie urlop macierzyński wynosi odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni, a urlop rodzicielski 32 lub 34 tygodnie (w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Co najmniej 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może być wykorzystanych przed przewidywaną datą porodu, np. gdy pracownica wcześniej nie chorowała lub przed porodem wykorzystała pełny okres płatności zasiłku chorobowego. Wówczas po porodzie udziela się jej urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego przed porodem, do wyczerpania przysługującego wymiaru tego urlopu.

Ważne: Korzystanie z urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed porodem jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy (art. 180 § 2 K.p.).

Urlop ten nie może się jednak rozpocząć później niż w dniu porodu. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownica w tym dniu legitymuje się ważnym orzeczeniem o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Jeżeli więc zwolnienie lekarskie pracownicy obejmuje także dni przypadające po porodzie, to od dnia porodu zamiast zasiłku chorobowego należy wypłacać zasiłek macierzyński. Dla celów wypłaty tego zasiłku pracownica powinna dostarczyć jeszcze odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, którego kserokopię pracodawca potwierdzi za zgodność z oryginałem i dołączy do akt.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.