zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 83 (1645) z dnia 17.10.2019

Udzielenie urlopu ojcowskiego a przekazanie do ZUS dokumentów w sprawie zasiłku

Udzieliłem pracownikowi urlopu ojcowskiego, w terminie rozpoczynającym się od 7 października 2019 r. w wymiarze 2 tygodni, zgodnie z jego wnioskiem. Nie zdążyłem jednak przed rozpoczęciem przez pracownika korzystania z tego urlopu, a tym samym i zasiłku macierzyńskiego przekazać dokumentów do ZUS, jako płatnika świadczeń. Czy dla uprawnień pracownika do zasiłku nie będzie za późno, jeśli zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3 dostarczyłem do ZUS pierwszego dnia korzystania przez niego z zasiłku?

NIE. Jeśli Czytelnik udzielił pracownikowi, o którym mowa w pytaniu urlopu ojcowskiego i nie jest on płatnikiem świadczeń chorobowych (tj. m.in. zasiłku macierzyńskiego), to ma on obowiązek przekazać organowi rentowemu (jako płatnikowi) niezbędną dokumentację w celu uzyskania przez pracownika zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Stosowne dyspozycje, co do terminu przekazania dokumentacji do ZUS zawiera art. 61b ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

W przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków, płatnik składek przekazuje do ZUS:

  • wniosek,
     
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu,

wraz z dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku (określonymi w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków - Dz. U. z 2017 r. poz. 87) niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.

Jeśli chodzi o uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego, to ubezpieczony nie potwierdza niezdolności do pracy. Nie musi więc legitymować się wydrukiem zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczeniem lekarskim wystawionym na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu.

W przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem jedynym składanym wnioskiem do nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest wniosek o urlop ojcowski, przedkładany na zasadach przewidzianych przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca jest więc zobowiązany do przekazania do ZUS niezbędnej dokumentacji, w sprawie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego udzielonego pracownikowi (patrz ramka), niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od otrzymania wniosku o urlop ojcowski.

Skoro pracownik wystąpił o urlop ojcowski i tym samym o zasiłek macierzyński, a Czytelnik przekazał już do ZUS zaświadczenie płatnika składek, to nie nastąpi przedawnienie roszczenia ubezpieczonego o zasiłek, do którego dochodzi w myśl reguł wymienionych w art. 67 ustawy zasiłkowej. Nie mniej jednak w sprawie zasiłku macierzyńskiego dla pracownika Czytelnik powinien jeszcze dosłać do ZUS odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem i oświadczenie pracownika, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.

Dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres ustalony przepisami K.p. jako okres urlopu ojcowskiego są:

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
- złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem - złożony w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami K.p. jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego przyznania i wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek zawierające, w przypadku pracowników, informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Może ono zostać sporządzone na formularzu Z-3.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.