zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (498) z dnia 10.12.2019

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego udzielonego po przerwie

Pracownica urodziła dziecko pod koniec marca 2017 r. i wykorzystała urlop macierzyński, po którym wystąpiła o 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Na początku listopada 2019 r. złożyła wniosek o udzielenie jej od 1 grudnia 2019 r. pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego stanowi ta sama kwota, która była przyjęta do obliczenia tego świadczenia za wcześniejszy okres?

W pytaniu nie podano informacji, czy w okresie trzech miesięcy kalendarzowych przed skorzystaniem z drugiej części urlopu rodzicielskiego pracownica chorowała lub sprawowała osobistą opiekę nad dzieckiem. Jeśli bowiem między okresami pobierania zasiłków (zarówno tego samego, jak i innego rodzaju) wystąpiła przerwa trwająca co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku ustala się na nowo. Jeżeli jednak w okresie tych trzech miesięcy pracownica pobierała inne świadczenie (np. zasiłek opiekuńczy), to do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego zostanie przyjęta podstawa wymiaru ustalona dla ostatnio wypłaconego świadczenia.

Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, jednorazowo albo w częściach (nie więcej niż w 4, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia) nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia - art. 1821c § 1 i 2 K.p.

Ważne: Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu, z tym że liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 K.p.).

Za okres urlopu rodzicielskiego, w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, zasiłek macierzyński wypłaca się w wysokości:

  • 100% podstawy wymiaru - za okres pierwszych 6 tygodni tego urlopu oraz 60% tej podstawy - za pozostały okres, lub
     
  • 80% podstawy wymiaru - za cały okres urlopu rodzicielskiego, jeśli wniosek o ten urlop w pełnym wymiarze został złożony nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.

Z pytania wynika, że zasiłek macierzyński za okres poprzedniego urlopu rodzicielskiego przysługiwał pracownicy w wysokości odpowiednio 100%, a następnie 60% podstawy wymiaru (wniosek o urlop rodzicielski nie obejmował pełnego wymiaru tego urlopu). Dlatego obecnie należy ustalić wysokość zasiłku według ostatniej stawki procentowej, czyli 60% podstawy wymiaru.

Przerwa w korzystaniu przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego, a zarazem w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego, przekroczyła trzy miesiące kalendarzowe. Jeśli więc w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, od którego pracownica ubiega się o zasiłek macierzyński za kolejną część urlopu rodzicielskiego nie pobierała ona świadczeń z FUS, to podstawę jego wymiaru będzie stanowiła kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia tej części urlopu rodzicielskiego (art. 36 ust. 1art. 43 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 31 marca 2017 r. i przebywała na urlopie macierzyńskim do 17 sierpnia 2017 r. Następnie przez 16 tygodni korzystała z urlopu rodzicielskiego (od 18 sierpnia do 7 grudnia 2017 r.). Zasiłek macierzyński przysługiwał jej w wysokości:

  • 100% podstawy wymiaru - za okres urlopu macierzyńskiego (od 31 marca od 17 sierpnia 2017 r.) oraz za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (od 18 sierpnia do 28 września 2017 r.),
     
  • 60% podstawy wymiaru - za 10 tygodni urlopu rodzicielskiego (od 29 września do 7 grudnia 2017 r.).

Z dniem 8 grudnia 2017 r. pracownica wróciła do pracy. W okresie od 2 grudnia 2019 r. do 22 marca 2020 r. (16 tyg.) pracownica korzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od grudnia 2018 r. do listopada 2019 r. Zasiłek będzie wypłacany w wysokości 60% tej podstawy.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownica w październiku br. sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie zostanie ustalona na nowo, bowiem przerwa pomiędzy okresem pobierania tego zasiłku i zasiłku opiekuńczego jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (wynosi 1 miesiąc). Będzie ją zatem stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.