zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 14 (1680) z dnia 17.02.2020

Wniosek o zasiłek macierzyński za drugą część urlopu ojcowskiego

Moja żona rok temu urodziła syna. Będąc wówczas zatrudnionym na umowę o pracę, skorzystałem z urlopu ojcowskiego, ale tylko w wymiarze jednego tygodnia. Obecnie jestem zatrudniony na umowę zlecenia i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Czy obecnie mógłbym skorzystać z II części urlopu ojcowskiego?

Z samego urlopu - nie, bo taki przewidziany jest wyłącznie dla pracowników. Jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, Czytelnik - za sprawą art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), z uwzględnieniem art. 1823 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) - może jednak uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika m.in., iż urlop ojcowski, a tym samym i zasiłek macierzyński za okres tego urlopu, przysługujący w wymiarze do 2 tygodni, może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Przy czym, w przypadku Czytelnika powinno to nastąpić przed ukończeniem przez dziecko 24 miesiąca życia.

Skoro, jak wynika z treści pytania, zainteresowany wykorzystał jedynie 1 tydzień urlopu ojcowskiego, a jego dziecko nie ukończyło jeszcze 24 miesięcy życia, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu może uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres (1 tygodnia) przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.

Podstawą do wypłaty tego świadczenia są dokumenty określone w § 26 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) - patrz ramka.

Skoro Czytelnik wykorzystał już jeden tydzień urlopu ojcowskiego (zasiłku za okres tego urlopu), zobowiązany jest wspomnieć o tym fakcie w wymaganym oświadczeniu. Przy czym oświadczenia tego nie musi sporządzać odrębnie, jeśli składając wniosek o zasiłek macierzyński wykorzysta opracowany przez organ rentowy formularz ZAO - Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego. Wystarczy, że we wniosku tym odpowiednio wypełni część "Oświadczenie" (patrz: Przykładowo wypełniony fragment formularza ZAO).

Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego:

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem,
- oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego, złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierający datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Wspomniane oświadczenie oraz wniosek ubezpieczonego mogą być złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

Przykładowo wypełniony fragment formularza ZAO
Wniosek o zasiłek macierzyński za drugą część urlopu ojcowskiego

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.