zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (505) z dnia 1.04.2020

Wysokość zasiłku macierzyńskiego po przerwie w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego

Pracownica po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu rodzicielskiego przez 16 tygodni i wróciła do pracy (wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego złożyła w ciągu 21 dni po porodzie). Po przepracowaniu trzech miesięcy podjęła decyzję o wykorzystaniu pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego (ojciec dziecka nie skorzystał z tego uprawnienia). W jaki sposób ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego przypadała na pełne trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru należy ustalić ponownie. Jeżeli jednak była krótsza, do obliczenia wysokości zasiłku zostanie przyjęta poprzednia podstawa wymiaru.

Jak stanowi art. 1821c K.p., urlopu rodzicielskiego udziela się:

  • jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia,
     
  • bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może zostać udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu, przy czym liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Dodajmy, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, za wyjątkiem pierwszej, która w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w przypadku, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Ważne: Złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego przez cały okres jego trwania w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Natomiast gdy pracownica występuje w tym terminie o udzielenie jedynie części urlopu rodzicielskiego, to za pierwsze 6 tygodni tego urlopu przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres w wysokości 60% tej podstawy. Ponowne skorzystanie z uprawnienia do urlopu po przerwie pozwala na wypłatę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 60% podstawy jego wymiaru.

W sytuacji, gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego wyniosła co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe, to powinna zostać ustalona nowa podstawa wymiaru tego świadczenia (art. 43 ustawy zasiłkowej). Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica ponownie przeszła na urlop rodzicielski, po wyłączeniu z niego miesięcy, w których (z powodu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy. Tak wynika z art. 36 ust. 1art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Z kolei gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru nie ustala się na nowo. Do obliczenia wysokości zasiłku przyjmuje się kwotę ustaloną dla wypłaty tego świadczenia przed przerwą.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.