zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 73 (1739) z dnia 10.09.2020

Dokumentacja do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego

W firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 osób. Zasiłki wypłaca im więc ZUS. Czy, aby organ wypłacił pracownikowi zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, to oprócz zaświadczenia Z-3, wniosku o urlop ojcowski, oświadczenia pracownika o niekorzystaniu z urlopu ojcowskiego, powinnam przekazać do ZUS wniosek pracownika o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wypełniony na formularzu ZAO? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1305028)

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami K.p. m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Prawo do tego urlopu zachowuje pracownik - ojciec wychowujący dziecko, w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:

  • ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
     
  • upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Z pytania wynika, że uczestniczka forum nie posiada uprawnień płatnika zasiłku. Aby zatem pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, powinna ona przekazać do ZUS:

  • odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (patrz ramka) lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
     
  • oświadczenie ubezpieczonego czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
     
  • zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

Stanowi o tym § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 26 wymienionego rozporządzenia. Dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla pracownika nie jest wymagane złożenie wniosku na formularzu ZAO, o którym wspomina uczestniczka forum. Zamiast jednak oświadczenia pracownika o niekorzystaniu z urlopu ojcowskiego powinno zostać przedłożone jego oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu. Nie ma również potrzeby przekazywania wniosku o urlop ojcowski. Fakt jego udzielenia potwierdzi zaświadczenie Z-3.

ZUS we własnym zakresie pozyska z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku

Jeśli (w czasie stanu epidemii) do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego nie zostanie dołączony odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, wówczas organ wystąpi do USC o ten odpis. Przy czym, aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego (zamiast tego dokumentu), musi otrzymać dane, które umożliwią USC identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Osoba zainteresowana otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego powinna zatem przekazać dane dziecka, które umożliwią jego identyfikację w USC, tj. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, ewentualnie miejsce urodzenia dziecka, co może uczynić za pomocą formularza Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Wypełnione oświadczenie pracownik powinien przekazać pracodawcy, a pracodawca powinien przekazać je do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3.

(źródło: www.zus.pl)

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.