zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (536) z dnia 10.07.2021

Wznowienie wypłaty zasiłku macierzyńskiego po przerwaniu urlopu z powodu pobytu dziecka w szpitalu

Pracownica przerwała urlop macierzyński po 10 tygodniach z uwagi na konieczność hospitalizacji dziecka. W związku z tym zaprzestaliśmy wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Kiedy powinniśmy wznowić jego wypłatę?

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Tak stanowi art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej. Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest więc ściśle związane z okresem odpowiadającym okresowi urlopu określonego w Kodeksie pracy.

Zgodnie z art. 181 K.p., pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego może przerwać urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część tego urlopu wykorzystuje w terminie późniejszym, tj. po wyjściu dziecka ze szpitala. Przepis ten reguluje wyjątkową sytuację pozwalającą na przerwanie urlopu macierzyńskiego i przesunięcie jego części na okres późniejszy. Możliwość ta występuje wyłącznie w przypadku, gdy matka wykorzystała 8 tygodni urlopu w sposób nieprzerwany po porodzie, a dziecko wymaga opieki szpitalnej. Nie ma przy tym znaczenia, jaka przyczyna spowodowała konieczność opieki szpitalnej nad dzieckiem, tj. czy były to powikłania poporodowe, czy też choroba, która wywiązała się już po urodzeniu. Przerwa w korzystaniu z tego urlopu nie powinna jednak trwać dłużej niż okres hospitalizacji dziecka, co oznacza, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego należy wykorzystać niezwłocznie po zakończeniu pobytu dziecka w szpitalu. Pracownica nie ma jednak obowiązku przerywania urlopu macierzyńskiego.

Ważne: Przerwanie urlopu macierzyńskiego, a zarazem wypłaty zasiłku macierzyńskiego, oraz przesunięcie niewykorzystanej części tego urlopu/zasiłku na czas po wyjściu dziecka ze szpitala może nastąpić jedynie na wniosek pracownicy (potwierdzony zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym pobyt dziecka w szpitalu).

W czasie przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownicy zarówno przystąpienie do pracy, jak i udzielić ponownie urlopu macierzyńskiego po opuszczeniu szpitala przez dziecko. Pracownica po przerwaniu urlopu macierzyńskiego może zatem wrócić do pracy bądź też złożyć wniosek o wypłatę:

  • zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem - jeśli lekarz leczący dziecko w szpitalu wystawi odpowiednie zwolnienie lekarskie,
  • wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, jeżeli stan jej zdrowia uzasadnia wystawienie przez lekarza zwolnienia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

W każdym z tych przypadków "wznowienie" korzystania z urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinno nastąpić po zakończeniu pobytu dziecka w szpitalu.

ZUSW tej sprawie stanowisko zajął ZUS, który w pkt. 116 komentarza do ustawy zasiłkowej wyjaśnił, że: "W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej ubezpieczona, która pobrała zasiłek macierzyński za okres 8 tygodni po porodzie, może przerwać pobieranie zasiłku, a pozostały okres zasiłku macierzyńskiego wykorzystać w terminie późniejszym, od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala. W przypadku, gdy ubezpieczonej, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przebywającym w szpitalu, za ten okres przysługuje jej, na ogólnych zasadach, prawo do zasiłku opiekuńczego.".

Naszym zdaniem, ostateczną datę powrotu na urlop macierzyński określa pracownica. Jeśli bowiem w okresie przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim (z powodu choroby lub opieki), to może wystąpić o wznowienie tego urlopu od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala. Jeżeli jednak w tym czasie wróci do pracy, to uzasadnione będzie wystąpienie o pozostały okres urlopu macierzyńskiego od dnia, w którym dziecko zostanie wypisane ze szpitala (nie będzie miała możliwości przystąpienia do pracy z uwagi na konieczność odbioru dziecka ze szpitala).

Przykład

Pracownica w dniu 30 kwietnia 2021 r. urodziła dziecko i od tego dnia korzysta z urlopu macierzyńskiego udzielonego jej do 16 września 2021 r. (20 tyg.). W dniu 15 czerwca 2021 r. dziecko zostało przyjęte do szpitala i przebywało w nim do 2 lipca 2021 r.

Pracownica przerwała urlop macierzyński od 25 czerwca 2021 r. (po wykorzystaniu 8 tyg.) i wróciła do pracy. Od dnia odbioru dziecka ze szpitala złożyła wniosek o udzielenie jej pozostałej części urlopu macierzyńskiego (12 tyg.). Pracodawca udzielił jej tego urlopu od 2 lipca do 23 września 2021 r.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownica nie wróciła do pracy z uwagi na konieczność zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku - otrzymała zaświadczenie lekarskie na cały okres pobytu dziecka w szpitalu, tj. od 15 czerwca do 2 lipca 2021 r.

Pracownica przerwała urlop macierzyński od 25 czerwca 2021 r. (pomimo posiadania zwolnienia lekarskiego musiała wykorzystać 8 tyg. tego urlopu). Ponownie z urlopu macierzyńskiego korzysta od 3 lipca do 24 września 2021 r.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.