zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 70 (1841) z dnia 2.09.2021

Umowa do dnia porodu a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownica miała przedłużoną umowę do dnia porodu, czyli do 25 lipca 2021 r.


1) Wypełniając Z-3 wpisałam, że pracownica występuje o zasiłek macierzyński za okres od 25 lipca do 11 grudnia 2021 r. Czy jest to zapis prawidłowy?

TAK, o ile pracodawca nie wypłacił zasiłku macierzyńskiego za dzień 25 lipca 2021 r., gdyż:

  • nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym lub
  • posiadając uprawnienia do wypłaty zasiłków dla swoich ubezpieczonych zdecydował, że nie wypłaci zasiłku macierzyńskiego należnego pracownicy za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, będącego jednocześnie ostatnim dniem zatrudnienia.

Z założenia płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków (zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych) wypłaca te świadczenia swoim ubezpieczonym za okres pozostawania w ubezpieczeniu, a więc np. do ostatniego dnia zatrudnienia. Natomiast za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego płatność zasiłków przejmuje ZUS. Tak wynika z art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133), zwanej ustawą zasiłkową.

Przy czym sam organ rentowy w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, przewiduje pewne odstępstwo od tej reguły. Otóż w przypadku, gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać oddział ZUS. W tym celu jednak wymagane jest wyraźne zaznaczenie (np. w "Uwagach" na Z-3), że pracodawca nie wypłacił i nie zamierza wypłacić zasiłku macierzyńskiego za ten dzień.

Gdyby jednak pracodawca był uprawniony do wypłaty zasiłków i wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za ten jeden dzień urlopu macierzyńskiego, będący dla niej ostatnim dniem zatrudnienia, osoba wypełniająca Z-3 powinna wskazać m.in., iż:

  • pracownica występuje o zasiłek macierzyński za okres rozpoczynający się następnego dnia, tj. od 26 lipca 2021 r.,
  • pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za dzień 25 lipca 2021 r.

(patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).


2) Czy pracownica będzie miała również prawo do zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego?

TAK, o ile wystąpi ze stosownym wnioskiem o to świadczenie.

Dla celów uzyskania uprawnień do zasiłku macierzyńskiego wystarczy, że kobieta urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, choćby nawet w ostatnim dniu tego ubezpieczenia. Stanowi o tym art. 29a ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 29 ust. 1 gwarantuje jej wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Przy czym, o ile urlop macierzyński/zasiłek za okres tego urlopu przysługuje ubezpieczonej obligatoryjnie z mocy prawa, to o urlop rodzicielski/zasiłek macierzyński za okres tego urlopu musi ona wystąpić ze stosownym wnioskiem do pracodawcy/płatnika składek lub (np. za okres po ustaniu ubezpieczenia) do ZUS.


Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.

Przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3
Umowa do dnia porodu a prawo do zasiłku macierzyńskiego

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.