zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (542) z dnia 10.10.2021

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu stosunku pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego

Pracownicy w czasie urlopu rodzicielskiego zakończy się umowa o pracę zawarta na czas określony. Czy po ustaniu zatrudnienia utraci ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, czy też jego wypłata będzie kontynuowana przez ZUS? Jakich formalności powinna dopełnić pracownica?

Za okres po ustaniu zatrudnienia pracownica zachowa prawo do zasiłku macierzyńskiego, z tym że jego wypłatę za pozostały okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przejmie ZUS.

Ubezpieczona, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (tu zatrudnienia) jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za pełny okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie będą to zatem łącznie 52 tygodnie (oczywiście, o ile pracownica wystąpi z wnioskiem o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze).

Ustanie tytułu ubezpieczenia chorobowego (tu rozwiązanie umowy o pracę) po urodzeniu dziecka nie powoduje utraty prawa do zasiłku. Co prawda po zakończeniu umowy osoba ta nie będzie już uprawniona do urlopu rodzicielskiego (który przysługuje wyłącznie w czasie trwania stosunku pracy), będzie jej natomiast przysługiwał zasiłek macierzyński za pozostały okres tego urlopu. Jeśli płatnikiem zasiłku jest pracodawca, to po rozwiązaniu umowy (i dokonaniu wypłaty zasiłku do dnia jej rozwiązania) jest zobowiązany przekazać jego wypłatę do ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej). W tym celu niezbędne będzie złożenie przez niego w ZUS następujących dokumentów:

  • kopii odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez pracodawcę,
  • potwierdzonej przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopii oświadczenia pracownicy o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka w okresie wskazanym we wniosku z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku za okres tego urlopu, w okresie objętym wnioskiem,
  • zaświadczenia płatnika składek na formularzu Z-3, ze wskazaniem m.in. okresu wypłaconego zasiłku macierzyńskiego oraz jego stawki procentowej.

Zwracamy uwagę! ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński do zakończenia okresu jego płatności, nawet gdy matka dziecka podejmie kolejne zatrudnienie.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.