zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 92 (1863) z dnia 18.11.2021

Wniosek o zasiłek macierzyński bez odpisu aktu urodzenia dziecka

Urodziłam syna dwa miesiące przed terminem wyznaczonym przez lekarza. Jako osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, podlegająca ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, zamierzam ubiegać się o zasiłek macierzyński. Ponieważ jednak nadal przebywam z dzieckiem w szpitalu, stosowny wniosek będę składała drogą elektroniczną. Czy ZUS z wypłatą należnego mi świadczenia będzie czekał, aż dostarczę skrócony odpis aktu urodzenia dziecka?

NIE, jeśli Czytelniczka wraz z wnioskiem o zasiłek macierzyński przekaże dane dziecka, umożliwiające ZUS pozyskanie z Urzędu Stanu Cywilnego stosownego odpisu aktu stanu cywilnego.

Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo przez ZUS za zgodność z oryginałem jest dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, należnego od dnia porodu. Stanowi o tym art. 53 ust. 2 ustawy zasiłkowej oraz § 9 pkt 2 rozporządzenia MRiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

Odpis aktu stanu cywilnego z założenia wydaje się osobie, której akt dotyczy, lub innym osobom oraz organom administracji publicznej, wskazanym w art. 45 ust. 1 ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 709), która jednocześnie (w art. 45 ust. 3) dopuszcza możliwość wydania ZUS (za pośrednictwem usług sieciowych) odpisu skróconego aktu stanu cywilnego z rejestru stanu cywilnego, do prowadzonych przez ten organ postępowań.

W tym celu, jak informuje sam organ rentowy na swojej stronie internetowej (www.zus.pl), wraz z wnioskiem o zasiłek macierzyński należy przekazać do ZUS dane dziecka, tj. jego imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL lub - jeżeli nie jest znany - miejsce urodzenia (miejscowość).

Można to zrobić wykorzystując "Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego".

Skoro, jak wynika z treści pytania, zainteresowana nie ma obecnie możliwości złożenia wniosku o zasiłek macierzyński wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, wystarczy, że do składanego elektronicznie wniosku załączy wspomniane wyżej oświadczenie. Wówczas organ rentowy sam zadba o pozyskanie z USC wymaganego odpisu aktu stanu cywilnego.

Warto dodać, iż wniosek i oświadczenie drogą elektroniczną należy składać wyłącznie przez PUE ZUS. Jak podkreśla organ rentowy, dokumenty przesłane e-mailem nie będą przyjmowane do rozpatrzenia.

Gdyby natomiast wniosek o zasiłek macierzyński był składany przez zainteresowaną w formie papierowej, np. na formularzu ZAM, to po wpisaniu w polu "DANE DZIECKA": nr PESEL lub miejsce urodzenia dziecka, nie musiałaby dodatkowo składać formularza oświadczenia.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.