zasiłek macierzyński, wymiar zasiłku, urodzenie dziecka
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022

Dokumenty do zasiłku macierzyńskiego po przedłużeniu umowy o pracę do dnia porodu

Pracownica, która miała przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu, urodziła dziecko pod koniec stycznia 2022 r. Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS, aby organ ten ustalił jej prawo do zasiłku macierzyńskiego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1378187)

Ubezpieczonej będącej pracownicą, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) została przedłużona do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Co więcej, może ona korzystać z zasiłku macierzyńskiego w pełnym przewidzianym przepisami wymiarze, tj. za cały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, a więc w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu przez okres do 52 tygodni. Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 29a ust. 1 oraz art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, wymagane są:

  • zaświadczenie płatnika składek, najlepiej sporządzone na opracowanym przez organ rentowy formularzu Z-3, zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do przywołanego rozporządzenia, w tym m.in.:
    • okres zatrudnienia pracownicy,
    • wskazanie rodzaju świadczenia, o które ubiega się pracownica,
    • datę złożenia przez pracownicę wniosku o zasiłek macierzyński, stawkę procentową wypłaconego zasiłku macierzyńskiego, okres, w którym udzielono jej urlopu macierzyńskiego (do dnia ustania zatrudnienia),
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.

Z pytania nie wynika, czy pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym, czy też nie posiada takich uprawnień. Jeśli jednak pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (taką możliwość przewiduje art. 180 § 2 Kodeksu pracy), to zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zasiłek macierzyński za cały należny pracownicy okres może być wypłacony przez ZUS. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami organu rentowego, zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, w przypadku gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać ZUS. Trzeba jednak wyraźnie w dokumentach przekazywanych do ZUS wskazać, iż zasiłek macierzyński za ten dzień nie został i nie zostanie wypłacony przez pracodawcę. Można to zrobić np. w części "Uwagi", zawartej w zaświadczeniu Z-3.

Jeśli pracownica będzie chciała skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, dodatkowo będzie musiała przedłożyć oświadczenie o:

  • braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku albo
  • okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Oświadczenie to powinno zawierać imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka, albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL. Można je złożyć wykorzystując odpowiednio formularz:

  • ZAM - Wniosek o zasiłek macierzyński - jeśli pracownica będzie ubiegała się o zasiłek macierzyński łącznie za okres urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu rodzicielskiego lub
  • ZUR - Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - gdy o zasiłek macierzyński za okres tego urlopu pracownica będzie występowała w trakcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego.


Druki Z-3, ZAM i ZUR dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.

www.ZasilekMacierzynski.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.